Skocz do zawartości

Witamy w Nieoficjalnym polskim support'cie AMX Mod X

Witamy w Nieoficjalnym polskim support'cie AMX Mod X, jak w większości społeczności internetowych musisz się zarejestrować aby móc odpowiadać lub zakładać nowe tematy, ale nie bój się to jest prosty proces w którym wymagamy minimalnych informacji.
  • Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiedaj na inne
  • Zapisz się do tematów i for, aby otrzymywać automatyczne uaktualnienia
  • Dodawaj wydarzenia do kalendarza społecznościowego
  • Stwórz swój własny profil i zdobywaj nowych znajomych
  • Zdobywaj nowe doświadczenia

Dołączona grafika Dołączona grafika

Guest Message by DevFuse
 

Zdjęcie

Jaki wybrać zasilacz?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 radim

    Godlike

  • Moderator

Reputacja: 939
Master

  • Postów:2 725
  • Steam:steam
  • Imię:Arkadiusz
  • Lokalizacja:Janów Lub.
Offline

Napisano 02.05.2015 12:48

Witam. Nie dawno kupiłem nowy komputer z allegro. Niby wszystko w porządku, ale zrobili mnie w konia albo się po prostu dałem nabrać na trik marketingowy. Otóż na aukcji była podana taka informacja dot. zasilacza:
"Zasilacz
600W z PFC, wentylator 120mm Silent!"

a potem przy opisywaniu każdego podzespołu napisali taką rzecz:
"Zasilacz ATX 600W PFC Silent.

Do konstrukcji komputerów, używamy tylko najlepszej klasy markowych zasilaczy."

No myślałem rzeczywiście, że jakiś porządny ten zasilacz ale byłem w błędzie.
No komputer przyszedł, wszystko zainstalowałem co potrzebne w tym gry m.in LoL, CS:GO no i Batman Arkham Origins. Wszystko śmiga na full detalach bez żadnych spadków fpsów i ścin. Od nie dawna zaczęły mnie nękać dziwne restarty komputera jedynie pod czas gry w cs'a, na innych grach to nie występuję. Otóż pod czas mixów raz na jakiś czas komputer mi się wyłącza i ponownie włącza po dwóch sekundach. Tydzień a może i kilka dni temu wyłączył się raz na kilka mixów (a grałem dziennie może 5-6) a teraz się zdarzyło że podczas pierwszego mixa komp mi się wyłączył aż 2 RAZY. Wspominam, że na innych grach to się nie dzieje. Od razu po zakupie ściągnąłem i zainstalowałem Batmana - którego ukończyłem w 100% - gdzie są większe wymagania a grałem na full i nie było żadnych problemów, tylko w cs'sie. Pierwsza myśl to mała ilość ramu. Jak na taki sprzęt mam tylko 4GB ramu, do tego gram na full więc może to jakoś wpływać na pracę komputera. Drugim pomysłem było przegrzewanie się komputera. Zainstalowałem SpeedFana, na którym za bardzo się nie znam, ale temperatury wyglądały w porządku. Ostatnią myślą i myślę że jak najbardziej trafną jest słaby zasilacz. Przy unboxingu komputera, oczywiście patrzyłem jak wygląda od środka. Spojrzałem również na zasilacz ale to tak przelotnie, zobaczyłem tylko, że 600V to doszedłem do wniosku, że wszystko się zgadza jak na aukcjii natomiast na firmę i model nie zwróciłem uwagi co było błędem. Model zasilacza to AK-B1-600. Poczytałem co nieco na internecie, opinie ludzi etc. Po zapoznaniu się z 'lekturą' doszedłem do strasznych wniosków. Akurat ten model zasilacza jak i ta firma są na tzw. 'czarnej liście' zasilaczy. Są słabe, nalepka '600V' to tak na prawdę tylko nalepka, nie przenosi się to na oddawaną moc no i ogólnie jest - łagodnie ujmując - do dupy. Konsekwencje korzystania z takich zasilaczy to restarty komputerów nawet podczas grania, nie możność ich włączenia a co najgorsze może być bezpośrednią przyczyną awarii innych podzespołów: płyta głowna, procesor a nawet wszystko co komputer w sobie ma. Zasilacz jak dla mnie jest najbardziej trafną myślą, która powoduje moje samoczynne restartowanie się komputera. Wiem nie czeka mnie nic innego jak wymiana zasilacza, ale na jaki? Nie drogi a dobry!

Parametry komputera:

Karta graficzna: GeForce GTX750 2GB

Procesor: Intel Core i5-4460 4x 3.2GHz

Płyta główna: GIGABYTE GA-H81M-S1

Pamięć RAM: jedna kostka 4GB 1600MHz DDR3

Dysk Twardy: 1TB 7200 rpm

To chyba na tyle parametrów, jak będzie coś jeszcze potrzebne to piszcie.

 

Także tutaj wychodzę do Was z pytaniem. Jaki zasilacz wybrać pod taki komputer? Myślę że w około 200-tu zł bym się zmieścił co nie?

Moja propozycja zasilacza: http://allegro.pl/za...5287488023.html
Jakieś opinie? Byłby dobry?

 

Lektury dot. zasilaczy z których czerpałem informacje:

http://www.techfanat...c-czy-psychoza/
http://www.elektroda...pic1199271.html
Aukcja na allegro komputera, którego zakupiłem:

http://allegro.pl/in...5252646971.html


  • +
  • -
  • 0

Chcąc napisać do mnie prywatną wiadomość, wpierw zapoznaj się ze stroną "O mnie" w moim profilu użytkownika [ radim ] !


#2 Puchate

    Wszechobecny

  • Użytkownik

Reputacja: 204
Profesjonalista

  • Postów:433
  • Lokalizacja:Polska
Offline

Napisano 02.05.2015 15:41

Osobiście bym brał coś z tej firmy http://allegro.pl/za...5296613619.html


  • +
  • -
  • 0

#3 Linux'

    Pan Pomocny

  • Power User

Reputacja: 549
Wszechwiedzący

  • Postów:1 501
  • Steam:steam
  • Imię:Sebastian
  • Lokalizacja:AmxMod i SourceMod
Offline

Napisano 02.05.2015 15:49

Tu nie zasilacz jest winny. Obstawiałbym na kartę graficzną lub niewłaściwe sterowniki zainstalowane do niej.

 

@@ Pozwolę sobię na wypowiedzenie co do tej czarnej listy. Tak naprawdę to jeden wielki bulshit. Korzystałem i korzystam nie mal tylko i wyłącznie z zasilaczy które były i są na tego typu czarnych listach i jakoś nic się nie dzieje. Miałem rózne podzespoły w koputerze ale zasilacze przeważnie takie same (tzn z czarnych list), korzystam z nich od kilkunastu lat i jak na razie nie było jeszcze takiego przypadku by podczas awarii zasilacza poszły za nim jakies podzespoły. Dodam, że w ciągu tych kilkunastu lat zmieniałem zasilacz tylko trzy razy a komputer właczam codziennie...


  • +
  • -
  • 0

b35020692_qesnxqa.png


#4 radim

    Godlike

  • Autor tematu
  • Moderator

Reputacja: 939
Master

  • Postów:2 725
  • Steam:steam
  • Imię:Arkadiusz
  • Lokalizacja:Janów Lub.
Offline

Napisano 02.05.2015 18:12

Jakieś uzasadnienie swojej tezy? Dlaczego nie zasilacz tylko karta? Czytałem trochę o zasilaczu o tym samym modelu co mój to opinie ludzi są straszne np. "najlepiej to sprzedaj/oddaj koledze którego nie lubisz" lub "wynieś na śmietnisko" etc. Wystarczy wpisać model na google, a wszystkie tematy tak wyglądają. Chyba bez powodu ludzi tak nie piszą co nie?

Co do tej karty graficznej to nie jestem przekonany, że to jej wina. Robiłem testy na programie FurMark to przy stress teście (1920x1080, 4x MSAA itp.) przez 20 min, nic strasznego nie zauważyłem: temperatura doszła po jakimś czasie maksymalnie do 75 stopni, było chyba 30 fpsów przy teście no i wyniki pokrywały się z innymi wynikami o takiej samej karcie graficznej. A co do sterów, jestem pewny że zainstalowałem poprawne, ale na wszelki wypadek zainstalowałem od nowa ; ))
 

 

Edit

Teraz grając przez 20 min w cs:go na high (ale nie na very high) detalach temperatura karty wynosiła ~58 stopni a maksymalnie osiągnęła 66 stopni. Także czy to wina karty graficznej, nie sądzę


  • +
  • -
  • 0

Chcąc napisać do mnie prywatną wiadomość, wpierw zapoznaj się ze stroną "O mnie" w moim profilu użytkownika [ radim ] !


#5 Klakier

    Volenti non fit iniuria

  • Power User

Reputacja: 391
Wszechpomocny

  • Postów:878
  • GG:
  • Imię:Sebastian
  • Lokalizacja:Mogilno
Offline

Napisano 02.05.2015 19:13

przy takiej maszynie grafa zeżre ci ponad 300 W, procek ze 150 W to już masz 450W a gdzie dopiero reszta rzeczy (dysk itp). Dorzucili ci jakiś szajs co 600W daje ale tylko przez 2 sek. Do 200 zl kupisz jakiegoś porzadnego Chieftec'a 600W


  • +
  • -
  • 1

Sell - System Klanów (wojny, top15 etc)

 

Kontakt GG: 7285018


#6 Linux'

    Pan Pomocny

  • Power User

Reputacja: 549
Wszechwiedzący

  • Postów:1 501
  • Steam:steam
  • Imię:Sebastian
  • Lokalizacja:AmxMod i SourceMod
Offline

Napisano 02.05.2015 19:17

Radim moja teza jest doswiadczenie ktore posiadam w tych sprawach. Tak jak pisalem, od zawsze korzystam i zasilaczy ktore sa na czarnych listach (takeme, mustang i cos tam jeszcze, juz nie pamietam). Nigdy w zwiazku z tym nie mialem z nimi zadnych problemow, jezeli mialbym polecac zasilacz to tylko taki. Wiesz, tzn "ludzie" piszacy te posty na tego typu forach moga miec jakas korzysc oczerniajac inne firmy produkujace zasilacze. Polecam nabrac dystansu do tego co kto pisze, najlepszym sposobem na sprawdzenie sprzetu jest jego przetestowanie. Sprawdz sobie np everestem wartosc napiecia dla poszczegolnego lacza dla plyty glownej. Jezeli moc jest taka jak powinna byc to znaczy, ze zasilacz daje rade i nie ma sensu jego wymiana. Co do grafiki, tu tez opieram sie na swoim doswiadczeniu. Robilem kiedys format systemu jednak okazalo sie, ze plyta z sterami do karty przestala dzialac wiec pobralem gotowe z neta. Mialem taki sam problem, gdy wlaczalem Max Payna, lub zginalem w Hitmanie (mysle, ze tu chodzilo o ten efekt spowolnienia pod koniec) to komputer sie wylaczal i po chwili wlaczal. Pomoglo dopiero zainstalowanie najstarszych sterow jakie znalazlem.
  • +
  • -
  • 0

b35020692_qesnxqa.png


#7 Klakier

    Volenti non fit iniuria

  • Power User

Reputacja: 391
Wszechpomocny

  • Postów:878
  • GG:
  • Imię:Sebastian
  • Lokalizacja:Mogilno
Offline

Napisano 03.05.2015 09:59

Jeśli masz wątpliwości co do zasilacza, polecałbym Ci samemu pomierzyć napięcia pod obciążeniem. Tutaj tut: http://forum.dobrepr...terowego-t6934/

 

ewentualnie youtube


  • +
  • -
  • 1

Sell - System Klanów (wojny, top15 etc)

 

Kontakt GG: 7285018


#8 zajafatu

    Nowy

  • Użytkownik

Reputacja: 0
Nowy

  • Postów:8
  • Imię:Maciej
  • Lokalizacja:Częstochowa
Offline

Napisano 04.05.2015 12:39

Zaczne od tego nie 600V tylko 600W bo napięcie byś musiał uzyskiwać z linii wysokiego napięcia

 

Parametry komputera:

Karta graficzna: GeForce GTX750 2GB                     |  55 W

Procesor: Intel Core i5-4460 4x 3.2GHz                    |  84 W

Płyta główna: GIGABYTE GA-H81M-S1                     |

Pamięć RAM: jedna kostka 4GB 1600MHz DDR3  |

Dysk Twardy: 1TB 7200 rpm                                        | 3 rzeczy o łącznym poborze prądu 80 - 90W

 

to jest 229W powiedzmy że jeszcze jakiś napęd 40 W 

To już się uzbierało 269 Wacioszków.
I teraz powiedzmy podłączasz jeszcze klawę , pendrixy , myszki optyczne o wysokiej czułosci i zrobi ci się kolejne 40-45 W .
314-319 Wat łącznie ale musisz wiedzieć że zasilacze mają tak zwany okres przydatności tak jak chleb ma okres przydatności do spożycia.
W zasilaczach po czasie spada ich efektywność gdzie generują mniej prądu a pobierają ciągle praktycznie tyle samo.
Ja zawsze robię spory zapas bo wiadomo , nie będę wymieniał części w kompie co dwa lata tylko kupuje kompa raz a porządnie i zmieniam go co około 4 lata.
Za każdym razem wybieram że podczas swobodnej pracy pc może używać 60% zasilacza (tak dobiera większość firm)
314 - 60%

x - 100%

x - 523,3(3)
A więc szukasz zasilacza 550 W (bo 523 Wat nie ma zasilacza i pewnie nie będzie nigdy)
Jako że dla mnie wydajność i niezawodność są na pierwszym miejscu polecałbym Ci zasilacze "Cooler Mastera"  np.http://www.morele.ne...amaa-b1-629138/
Sprawdź czy pasują Ci złącza.

 

Użytkownik zajafatu edytował ten post 04.05.2015 12:41

  • +
  • -
  • 0

#9 radim

    Godlike

  • Autor tematu
  • Moderator

Reputacja: 939
Master

  • Postów:2 725
  • Steam:steam
  • Imię:Arkadiusz
  • Lokalizacja:Janów Lub.
Offline

Napisano 04.05.2015 14:40

Jeśli masz wątpliwości co do zasilacza, polecałbym Ci samemu pomierzyć napięcia pod obciążeniem. Tutaj tut: http://forum.dobrepr...terowego-t6934/
 
ewentualnie youtube

Spoiler

Napięcia nie mieszczą się w przedziałach podanych na stronie, do tego nie są nawet zbliżone szczególnie w +12V
  • +
  • -
  • 0

Chcąc napisać do mnie prywatną wiadomość, wpierw zapoznaj się ze stroną "O mnie" w moim profilu użytkownika [ radim ] !


#10 QuahodronN

    Godlike

  • Power User

Reputacja: 230
Wszechwidzący

  • Postów:1 262
  • GG:
  • Steam:steam
  • Imię:Olo
  • Lokalizacja:Śląsk
Offline

Napisano 04.05.2015 17:57

Nie patrz na napięcia w programach w 90% są przekłamane lub tak jak tutaj podają całkiem inne wartości.

Najlepiej miernik w łapę i sprawdzać (oczywiście testy pod pełnym obciążeniem karty jak i procka).

 

Tego Corsarza którego podałeś możesz śmiało brać.

 

@zajafatu twoje obliczenia trochę mało wiarygodne. Patrząc na to tak to mój zestaw według Ciebie pobierałby z 700-800W przy czym posiadam 630W a pod pełnym obciążeniem będzie ~450W.

Dysk w granicy 5-10W w zależności czy w spoczynku czy podczas pracy. Płyta niewiele a ramy jeszcze mniej.

 

A zasilacze najlepiej pracują na poziomie 80% ;)


  • +
  • -
  • 0

| CPU: I7-6700K @4.7GHz | Cooling: Corsair H110 | GPU: MSI GTX 1080 Gaming X | MOBO: Asus Maximus VIII Hero | RAM: Kingston Savage 16GB DDR4 @2800MHz |

| SSD: Samsung 840 Pro 128GB | SSD2: Samsung 840 Pro 256GB  |  PSU: Be Quiet L8 630W | Case: Gladius M40 | Mouse: Gigabyte M6980X | Keyboard: Sharkoon SHARK ZONE K20 Headphones: HyperX HX Cloud Black Display: Triple LG 24MP67VQ-P |

 

TS3: ts.kreedzmania.pl - 512 Slotów - Darmowe Kanały ;)


#11 Klakier

    Volenti non fit iniuria

  • Power User

Reputacja: 391
Wszechpomocny

  • Postów:878
  • GG:
  • Imię:Sebastian
  • Lokalizacja:Mogilno
Offline

Napisano 04.05.2015 21:30

Ja mam w miarę ogarnięte. Możliwe, że u ciebie program zawodzi. Zalecałbym ci wziąć miernik do ręki  ;)

Załączone miniatury

  • Bez

  • +
  • -
  • 1

Sell - System Klanów (wojny, top15 etc)

 

Kontakt GG: 7285018


#12 Arsenist

    Nowy

  • Nowy

Reputacja: -1
Nowy

  • Postów:2
  • Imię:Marek
  • Lokalizacja:Wawa
Offline

Napisano 31.08.2016 06:53

Do tego zestawu możesz wybrać dowolny porządny zasilacz, minimum 400W. Na przykład Corsair VS 450W


  • +
  • -
  • -1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych